Domov » Naše témata » Dotace

Dotace

Veřejná podpora různých subjektů formou grantů z obecních a krajských rozpočtů je dnes běžným nástrojem komunální politiky a jako všechny ostatní veřejné výdaje může být zdrojem korupčního chování a poškozování veřejných zájmů. Aby se tato rizika podařilo minimalizovat, musí rozdělování veřejných peněz prostřednictvím dotací probíhat maximálně transparentně a podle jasných pravidel. Špatně nastavené dotační mechanismy se velmi snadno mohou stát nežádoucím nástrojem v rukou politiků ovlivňujícím negativně tržní prostředí.


Právní poradna

Dotační řízení můžeme charakterizovat jako rozhodovací proces o cílech a účelu veřejné finanční podpory, podmínkách jejich získání a čerpání, výběru vhodných příjemců. Samotný průběh dotačního řízení ani jeho náležitosti nejsou v českém právním řádu vymezeny žádným právním předpisem. Proto záleží na každém poskytovateli dotace, jakým způsobem a do jaké míry bude uplatňovat zásady transparentního, odpovědného a hospodárného nakládání s veřejnými prostředky.

[qa cat=pravni-poradna-dotace]

10 komentářů

 1. V obci naší si nyní před volbama protože se bojí odkleply na zastupyitelstvu 375 000kč Hasiči + starosta, dále si za doatce propírají naftu mezi sebou hasiči i starosta, vždy je na obec vyslána kontrola která zjistila že skupoval prasata za obecní dotaci a dal je ke známém na klub hasičum kteří pak prasata mezi sebou konzumují ,prodávají i straosta obce, jezdí si za státní peníze 2 hlaní šefové hasiču, pan straosta se jich bojí a vše jim odkéve je rád že má své peníze a kvete a smrdí to zde korupcí jenže jak to naqpsat kontrolu zastupitelstva + starostu nafty, dotace odkleplé a proč ne až po volbách na co je nyní použijí asi zase na prsata+ vylepšení hasičských aut SDH . Nechci bejt jmenován je mi o krk až tak je tato skupina lidí nebezpečná mají i v řadách bívalé policisty i s hospodářské kriminálky atd. drží pospolu a velie soudržně vypovídají shodně !! Plytvají 100% penezama EU, Zadlužil obec, jezdí si za obecní peníze naftu čepují si do soukroméch vozu, nestyděl se jezdit i pod vlivem alkoholu bohužel jej plčr nechitila síla má štěstí asi ale proč tím mají trpět zaměstanci obce a občané když za vše muže SDH , Radaní, a strosta obce ( Anonymně se ptám děkuji jde mi o krk i mé rodině pokud bych to musel svědčit u soudu což necchi , navíc kontrolují pouze účetní obce a starosta se zteho vždy za pomoci rady,hasičů, známéch úředníku vykroutí kde to sakra jsme?? )

 2. obecní zastupitelstvo schválilo dotaci téměř 700 000 Kč pro olomouckou arcidiecézi na opravu místního kostela.Občanům byla tato dotace vysvětlena tak,že tyto peníze arcibiskupství proinvestuje na nutné práce v podkroví,stropech,izolace a také při opravě hodin a také,že předloží Obecnímu úřadu fakturaci na uvedenou částku,aby občané věděli,že jejich peníze byly použity účelně .Až potud je snad vše v pořádku.Skutečností ale je,že práce na opravě začaly bez vědomosti arcibiskupství,firmy vybírá bývalý starosta,povoláním železničář,který také práci odebírá a zařizuje okamžité proplácení faktur na obecním úřadě.Sám je totiž druhým místostarostou což je v obci se 1 400 obyvateli rarita.Zcela běžným dotazem jsem v zcela jiné souvislosti zjistil,že příslušné oddělení olomoucké arcidiecéze vůbec nemá povědomí o pracech na našem kostele,není ustanoven projekt,neví nic o výběru firem,jejichž práce by zajišťovaly odpovídající kvalitu a pochopitelně také neví o čerpání peněz.Když jsem zjistil,že žádný z členů zastupitelstva ba ani starosta neví
  co se děje a poukazují na osobu místostarosty,že je určen k jednání.Jsem bývalý stavař a z toho,co tady probíhá mne jímají obavy a trochu to zavání.Poraďte !?

 3. Josef Oščádal

  Vážený pane Jane,

  Váš příspěvek je bohužel nehoráznost a snůška lží. Vzhledem k tomu , že jste asi nikdy neporozuměl vysvětlením, které jsem v souvislostí s dotací obce místní farnosti, na základě řádně schválené smlouvy, několikrát veřejně poskytoval, dovoluji si Vás pozvat na jednání zastupitelstva obce dne 28.4.2016 v 19.00 hod., kde již potřetí celou záležitost renovace hodinového stroje a lineárního pohonu zvonů znovu detailně veřejně vysvětlím. Touto cestou si dovoluji zdvořile pozvat i zástupce nadace Bezkorupce. Možná že pochopíte vznik některých Vámi zveřejňovaných příspěvků. Velmi bych ocenil rovněž Vaši případnou vstřícnost k osobnímu jednání. A k tomu železničáři, ono bohužel s Vašimi kamarády v pálenici ani v hospodě jste toho zatím moc nevymysleli.

  s pozdravem Josef Oščádal

  • Marek Zelenka

   Dobrý den,

   netušili jsme, že naše stránky se mohou stát takovým komunikačním nástrojem obyvatel jedné obce. Každopádně děkujeme za pozvání na Vaše zastupitelstvo, ale není v našich silách se jej zúčastnit. Nicméně pokud budete mít zájem o prodiskutování některých záležitostí osobně, pak nabízíme návštěvu v rámci naší “Bezkorupcetour”, která se uskuteční pravděpodobně již na konci května.

   S pozdravem,

   Marek Zelenka

   • Domníval jsem se,že portál Dotace/bezkorupce je určen k anonymním dotazům na cokoliv a vůbec jsem nechtěl někoho zešměšňovat,jen jsem charakterizoval odbornou neschopnost lidí,kteří realizují čerpání obecní dotace.Na můj dotaz z prosince 2015 jste mi v pořádku odpověděli,ale spíše se to týkalo polemiky k činnosti arcidiecéze.Obyčejně telefonicky jsem se zeptal prvního právníka,kterého jsem našel v tel.seznamu.Otázal jsem se ,:může do čerpání schválené dotace jakýmkoliv způsobem zasahovat poskytovatel ? ( poradentskou činností,výběrem provádějících firem,odebíráním práce a pod.)
    Odpověď právníka byla přesně tato : ” Bylo by to krajně neobvyklé ,ale z právního hlediska NE. No a to je celé.
    Jak jsem se dověděl,ve vsi jsou vybraní občané zváni na úřad a vyšetřováni,kdo si dovolil na něco se na internetu zeptat.Podíval jsem se do kalendáře a máme skutečně rok 2016

 4. ale občanům je to stejně jedno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *