Domov » Oživení v médiích

Oživení v médiích

deník.cz: Protikorupční spolek hodnotí nejhůře Královéhradecký kraj

V hospodaření, rozpočtu, veřejných zakázkách, střetu zájmů nebo průhlednosti rozhodování si podle hodnocení protikorupčního spolku Oživení vedl nejlépe v končícím volebním období Kraj Vysočina, za nímž skončily Liberecký a Jihočeský kraj. Na opačném konci žebříčku figuruje jako předposlední Středočeský kraj a jako poslední Královéhradecký kraj. O výsledcích hodnocení deseti oblastí dnes informovali novináře zástupci spolku a nadace Open Society Fund Praha.

Ve srovnání s minulým hodnocením před čtyřmi lety, u něhož ale byla odlišná metodika, uhájily podle jeho autorů přední pozice Vysočina a Jihočeský kraj. „Naopak největší propad jsme zaznamenali u Královéhradeckého kraje, z pátého místa na místo poslední,” uvedl předseda spolku Martin Kameník.

Celý článek najdete zde >>

 

iDnes.cz: Senátor má za asistenta úředníka, jenž skončil kvůli sporným zakázkám

Senátor Martin Tesařík si nedávno najal nového asistenta. Stal se jím Ivo Heger, který přitom musel před dvěma lety skončit na krajském úřadu Olomouckého kraje, protože byl jedním z lidí, kteří řadu let zařizovali sporné zakázky v celkové hodnotě milionů korun. Trestnímu stíhání unikl jen kvůli uplynutí promlčecí lhůty.

Podle Marka Zelenky z organizace Oživení, která je součástí projektu Rekonstrukce státu tvořeného nevládními organizacemi zabývajícími se problematikou korupce, klientelismu, transparentnosti a odpovědnosti ve veřejné správě, je Tesaříkovo angažování Hegera dalším příkladem situace, jež by měla nastartovat debatu o senátorských a poslaneckých asistentech.

Celý článek najdete zde >>

iDnes.cz: Starosta Nymburka nepřiznal vedlejší příjmy, jako problém to nevidí

Starosta Nymburka neuvedl vedlejší příjmy, díky kterým si vydělal 360 tisíc korun. Podle právníka tím porušuje zákon. Mach to odmítá. Míní, že peníze získané za práci na dohodu v čestném prohlášení být nemusí. V případě potvrzení přestupku by starostu pokutovali jeho vlastní podřízení.

Machovo vysvětlení ovšem rozporuje právník Marek Zelenka z občanského sdružení Oživení, které se odhalováním střetu zájmů systematicky zabývá. Podle něj Mach neuvedením příjmů z dohody o pracovní činnosti s VaK zákon o střetu zájmů porušil a hrozí mu pokuta do výše 50 tisíc.

Celý článek najdete zde >>

Česká televize: Jihomoravský kraj poslal dvě stě tisíc odpůrcům brněnského referenda o nádraží

Necelých dvě stě tisíc korun získal od Jihomoravského kraje (JMK) spolek Brno+, který vede bývalý brněnský náměstek pro dopravu Robert Kotzian. Vyplývá to z registru smluv, kde byl dokument zveřejněn. Brno+ si za krajské peníze zaplatilo letáky v brněnské tramvaji, které vyzývají k bojkotu plánovaného referenda, které se má konat 7. a 8. října.

Udělení dotace kritizuje protikorupční sdružení Oživení. „Ve smlouvě není napsané, na co přesně mají peníze jít. To znamená, že to nejspíš zaznělo ve veřejnosti nepřístupné žádosti o dotaci,“ kritizuje netransparentnost podpory protikorupční expert Oživení Karel Gargulák.

Celý článek najdete zde >>

Brno.idnes.cz: Hodonín zveřejňuje kompletní zápisy z jednání rady. Mezi městy je raritou.

Hodonín se rozhodl učinit revoluční krok. Zveřejňuje doslovný záznam všeho, co zazní na jednání rady. Novinka má zabránit dalším rozepřím na zdejší radnici, která je hádkami už pověstná.

Podle odborníků na transparentnost je takto doslovný přepis z rady revolučním krokem. „S ničím podobným jsem se ještě nesetkal,“ podotkl Karel Gargulák z občanského sdružení Oživení, které se zabývá korupcí ve veřejné správě.

Celý článek Veroniky Horákové si můžete přečíst zde >> 

Lidovky.cz: Praha deset mu 13x odmítla vydat informace. Šikana a obstrukce, tvrdí pražský magistrát.

“Obstrukce, šikana a nezákonnost. Tak pražský magistrát zhodnotil postup Prahy 10, která už více než rok a půl odmítá poskytnout informace o platech a odměnách vedoucích úředníků. Úřad ignoruje nejen stanovisko magistrátu, ale i zákon a soudní rozhodnutí. Žadatel o informace Jan Lukeš však vzkazuje, že svůj boj nevzdá…

… Podle občanského sdružení Oživení, které se mimo jiné zabývá korupcí ve veřejné správě, se tajemník Prahy 10 dopouští „typické arogance moci“. „Využívá díry v zákoně k tomu, aby veřejnosti znemožňoval přístup k informacím, na které má podle mnoha rozsudků správních soudů jasně nárok. Tím plýtvá i veřejnými prostředky, když tráví čas nad tím, aby zbytečně zdržoval nevyhnutelné,“ uvedl pro server Lidovky.cz právník sdružení Marek Zelenka. „Navíc tím podkopává i důvěru veřejnosti ve veřejnou správu a hospodárné nakládání s veřejnými prostředky na Praze 10,“ myslí si.

Celý článek Hany Mazancové na lidovky.cz >>